لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

برخی دوره های ما

تماس با ما : 02188510025 – 02144033644                 مارا دنبال کنید

ALT تصویر

موسسه پارس اندیشه ارشد

  /  مقالات آموزشی   /  چگونه خصوصیات یک دانش آموز موفق را در خود ایجاد کنیم؟

چگونه خصوصیات یک دانش آموز موفق را در خود ایجاد کنیم؟

دانش آموزان موفق می دانند چگونه وقتی که باید بر مطالعه تمرکز کنند و وقتی که نیاز است مطالعه را متوقف می کنند و به خودشان استراحت می دهند. دانش آموزان موفق می توانند وقت شان را عاقلانه مدیریت کنند، برنامه مطالعاتی معنی دار و نتیجه بخشی وضع کنند و بهترین استفاده را از کلاس درس ببرند.
در این بین، دانش آموزان موفق همچنین می دانند که چگونه وقت شان را خوب بگذرانند و همان طور که از نمرات درخشان شان لذت می برند عشق کسب دانش هم داشته باشند.

 

۱- مطالعه درسی را اولویت تان قرار دهید. دانش آموزان موفق می دانند چگونه موفق باشند چراکه مطالعات دروس شان را اولویت شان قرار داده اند. هر چند که مهم است وقتی را برای دوستان، خانواده، فعالیت های فوق برنامه و حتی تنهایی اختصاص دهید اما هرگز نباید از زمانی که نیاز است برای مطالعه دروس تان صرف کنید غفلت ورزید. اگر در آینده امتحان مهمی دارید و احساس می کنید آماده نیستید، شاید لازم باشد از مهمانی دو روز قبل از امتحان بگذرید.

اگر در درس زبان انگلیسی ضعف دارید ممکن است نیاز باشد از قسمت جدید سریال مورد علاقه تان بگذرید. این بدان معنا نیست که هیچ وقت نمی توانید کارهایی که می خواهید را انجام دهید بلکه باید تشخیص دهید که چه هنگام خواندن درس باید در بالای فهرست تان باشد.

 

 شما نمی توانید همه چیز را در جهان نادیده بگیرید و فقط درس بخوانید. اگر یک دوست یا عضوی از خانواده تان درگیر بحران است، نمی توانید او را رها کنید و فقط به مطالعه درسی بپردازید.

 

۲- وقت شناس باشید. عادت وقت شناسی را در خود ایجاد کنید و یاد بگیرید که چگونه به موقع به جایی که سروقت رسیدن اهمیت دارد برسید. در واقع، باید برنامه ریزی کنید که کمی زودتر به هر جایی که می خواهید بروید برسید. به این ترتیب وقتی که در آن جا هستید زمان دارید تا آرام و قرار بگیرید، تمرکز کنید و آماده یادگیری شوید. وقت شناس بودن باعث می شود معلمان تان شما را دوست داشته باشند و احساس کنند که به آنها احترام می گذارید. اگر می خواهید دانش آموز موفقی باشید، این مهم است که در صورتی که امتحان دارید و یا با دوست تان قرار درس خواندن گذاشته اید به موقع باشید.

 

 دانایی گفته: «نمایش دادن نیمی از نبرد است.» اگر از عهده نمایش دادن خود برنمی آیید و سروقت نیستید، پس قادر به یادگیری هم نخواهید بود.

 

۳- صادقانه کار کنید. این حرف به این معنی است که باید کار خودتان را انجام دهید، از کپی کردن خودداری کنید و به هیچ قیمتی تقلب نکنید. تقلب کردن شما را به هیچ جا نمی رساند. آنچه ممکن است راه میانبر به نظر برسد در واقع بعداً می تواند شما را دچار مشکلات و زحمت زیادی کند.

به هیچ وجه ارزش ندارد که در یک امتحان تقلب کنید. به مراتب بهتر است که امتحانی که برای آن آماده نیستید را خوب ندهید تا این که تقلب کنید. حتی اگر تقلب تان مشخص نشود، باز هم این کار باعث می شود فکر کنید متوسل شدن به راه های میانبر در زندگی و تحصیل خوب است و این موضوع می تواند بعدها به برخی از عادات بد منجر شود.

 

 تسلیم فشار همسالان تان نشوید. در برخی از مدارس، تقلب عادی و هنجار محسوب می شود و مانند بسیاری از بچه ها که در حال انجام آن هستند شما نیز ممکن است خوب ببینید که به آنها بپیوندید. این نوع از تفکر گروهی بسیار خطرناک است و می تواند شما را از رسیدن به توانایی های بالقوه تان باز دارد.

 

۴- تمرکز داشته باشید. دانش آموزان موفق بر وظیفه و تکلیفی که بر عهده دارند متمرکز می شوند. اگر باید یک فصل از کتاب تاریخ تان را به مدت یک ساعت مطالعه کنید، لازم است تا به انجام آن متعهد باشید و به ذهن تان اجازه ندهید پراکنده شود. اگر نیاز به استراحت دارید، یک تنفس کوتاه ۱۰ دقیقه ای داشته باشید، اما اجازه ندهید تبدیل به یک ساعت تنفس و ۱۰ دقیقه مطالعه شود. در واقع می توانید ذهن تان را آموزش دهید تا در دوره های طولانی تر و طولانی تر زمانی تمرکز داشته باشد. به این ترتیب اگر احساس می کنید که نمی توانید بیش از ۱۵ دقیقه تمرکز کنید، ابتدا سعی کنید در همان ۱۵ دقیقه تمرکز داشته باشید بعد آن را به ۲۰ دقیقه، سپس ۳۰ دقیقه برسانید و به همین ترتیب ادامه دهید.

 

گفته می شود، بیشتر مردم واقعاً نمی توانند بیش از ۶۰ یا ۹۰ دقیقه بر انجام وظیفه ای تمرکز کنند یا آن را انجام دهند. یک تنفس ۱۵-۱۰ دقیقه ای در بین دفعات انجام وظیفه به شما کمک می کند انرژی تان را بازسازی کنید و دوباره تمرکز کنید.

 

۵- خودتان را با هیچ کس دیگری مقایسه نکنید. دانش آموزان موفق بنا به شرایط و وضعیت خود موفق اند. آنها اهمیتی نمی دهند که برادر یا همسایه شان چه عملکردی در مدرسه دارد چون می دانند که در آخر، آن چه مهم است موفقیت خودشان است. اگر شما بیش از حد درگیر این هستید که دیگران چه عملکردی دارند، پس محکومید به این که از خودتان ناامید شوید یا درگیر رقابتی شوید که ذهن تان را مسموم می سازد. یاد بگیرید که بر دیگران قلم بکشید و بر این تمرکز کنید که بهترین کار ممکن را انجام دهید.

 

ممکن است دوستی داشته باشید که دایم در رقابت با شما است و همیشه می خواهد نمرات و یا معدل اش را با شما مقایسه کنید. اجازه ندهید که این فرد شما را هم به راه خود بکشد. اگر نمی خواهید درباره این که در مدرسه چه عملکردی دارید بحث این موضوع را بگویید.

 

۶- کار کنید تا به طور تدریجی پیشرفت کنید. اگر می خواهید دانش آموز موفقی باشید نباید هدف تان این باشد که به یک باره از متوسط به عالی برسید. بلکه باید به طور تدریجی نتیجه بگیرید. این طوری پیشرفت تان قابل مدیریت است و ناامید نمی شوید. دانش آموزان موفق می دانند که پیشرفت با فراز و نشیب همراه است و به جای پریدن به سمت نتیجه نهایی بر جزئیات تمرکز می کنند. اگر می خواهید دانش آموز موفقی باشید، پس خوب است که این کار را با بهبودی اندک اندک انجام دهید.

 

 به خودتان بابت میزان اندک پیشرفت تان افتخار کنید. خودتان را بابت نگرفتن نمره کامل دچار ناراحتی و عذاب نکنید.

 

۷- درباره مطالب هیجان داشته باشید. دانش آموزان موفق ماشین هایی نیستند که کار می کنند فقط برای این که بهترین نمره را بگیرند و برایشان مطلب مهم نباشد. آنها در واقع به مطالبی که می خوانند توجه و علاقه دارند و اشتیاق شان به دانش و آگاهی به آنها کمک می کند که پیشرفت کنند. البته، نمی توانید به خاطر هر اندک مطلبی که می آموزید از فتوسنتز گرفته تا معادلات خطی هیجان زده شوید اما می توانید سعی کنید مطلبی را پیدا کنید که در کلاس توجه تان را به خود جلب می کند. این موضوع شما را بر مطلب متمرکز نگه می دارد و آن را برای یادگیری سرگرم کننده تر می سازد.

 

 اگر واقعاً مطلبی که در کلاس گفته می شود در شما شوری ایجاد می کند باید مطالعه خارج از کلاس هم درباره اش انجام دهید تا حتی هیجان تان درباره آن موضوع بیشتر شود.

 

منبع:

http://www.wikihow.com/Be-a-Successful-Student

ارسال یک نظر

ثبت نام کاربر

بازیابی رمز عبور